„Колко жени съм имал? Вероятно над 1000“ – хвали се приживе основателят на Playboy

На 27 септември 2017 година, на 91 години почина основателят на списание Playboy Хю Хефнър. Той издъхна от естествена смърт, в обкръжението на семейството си в собственото си имение.
През последните 5 години той е женен за модела Кристъл Харис, която е по-млада от него с 60 години.
Световноизвестното легло

1971 г. 1340 North State Parkway – един от най-известните адреси в Чикаго. Помпозна четириетажна постройка в английски викториански стил. Стените й са длъжни да пазят имената на гостите, сред които е и Теодор Рузвелт.
Процедурата по влизането е като в пещерата на Али Баба…тавани с фрески, камини от италиански мрамор, фонтани и дори пещери.

Особено място в дома заема киносалонът, чиито места предварително са запазени – в зависимост колко човекът е близък с домакина, който се появява последен, задължително облечен в копринена пижама, за да заеме почетното си място на трона.

Някъде в дълбочината на този вечнорастящ разкош Хю Хевнър си е обзавел „лични апартаменти“ с няколко входа, между другото, винаги затворени и без прозорци. Тяхното сърце е нещо, което не може да се нарече просто мебел. Артефакт. Уникална вещ. Най-голямото въртящо се легло в света – 2,6 метра в диаметър, което не само че се върти на 360 градуса, но и се накланя под различни ъгли.
Да се пренесем години назад

През септември, 1952 г. Хефнър пише писмо: „Скъпи приятелю, в последно време бях много зает да мисля над сделка, която ще донесе пари на теб и на мен. Stag party – ново списание за мъже ще излезе на пазара тази есен. Първият му брой ще е с Мерилин Монро. Но истината е, че всеки брой на Stag party ще има изумително съдържание, цветни снимки на голи момичета – в най-сочната им и секси светлина“, сърдечно Ваш Хю Хефнър, генерален мениджър.
Писмото е адресирано до 25 големи разпространители в САЩ. Определено нагло заявление, защото тогава Хю Хефнър е на 26 години и не притежава нищо – нито редакция, нито пари. Дори името Playboy не съществува, а само глуповатото Stag party (stag – елен, ерген, party – купон, парти). Но се оказва, че той има идея и я изстрелва така, че се ражда най-успешният проект в историята на американските медии.
През декември 1953 г. излиза първият брой на списание Playboy с тираж 70 000.

Математиката е проста. Три години преди това, през 1949, начинаещата актриса Мерилин Монро се снима при професионален лосанджелистки фотограф. „Върху себе си нямам нищо друго освен радиовълни“, казва в своя неподражаем стил тя пред списание „Лайф“. А фотографът продава сесията на Хефнър за 500 долара – три голи снимки и три, на които Монро е полуоблечена.

Когато излиза първият филм с нейно участие, Хю си казва: „Време е!“ Производствените разходи са още 600 долара и Хю пуска на бял свят „най-секси“ снимката, която самият той нарича „златен сън“.
На 31 декември 2012, на 86-годишна възраст, за трети път, от втория опит, той свързва живота си със законен брак с Мис декември 2009 г. При първия опит година по-рано 24-годишната тогава булка бяга направо от олтара, точно както в едноименния филм.

„За възраст говорят само тези, които не ни познават и мислят със стереотипи – не спира да повтаря Хефнър. – Всички наши приятели мислят, че така е решил Господ.“
Сочат Хю Хефнър за един от подбудителите на сексуалната революция. „Изобщо не съм планирал да ставам революционер – казва той. – Замисълът ми се състоеше в това, да създам мейнстрийм списание за мъже, което да включва и секс. Това се оказа революционна идея.“
Съществува ли живот след сексуалната революция?

Хю Хефнър е роден на 9 април 1926 г. в Чикаго. Завършвайки училище през 1944 г., той отива в армията, като дори участва във Втората световна война. След войната работи като редактор в списание Shaft и в рекламния отдел на Esquire.
Стартирайки от чернови върху кухненската си масичка преди 64 години, визионерът не просто подарява на света най-продаваното и влиятелно мъжко издание, но и налага термина „плейбой“ като синоним на смелия, бохемски и отговорен начин на живот, превръщайки изданието в един от най-разпознаваемите глобални брандове в историята.

„Баща ми живя изключително въздействащ живот като медиен и културен пионер, както и като основен флагман на движенията за свобода на словото, граждански права и сексуална свобода. Той бе нагледната дефиниция на лайфстайла и философията, стоящи в сърцето на бранда PLAYBOY, една от най-разпознаваемите и харесвани марки в историята. Всички ние – съпругата му Кристъл, сестра ми Кристи, братята ми Дейвид и Марстън, както и служителите на Playboy Enterprises, прекланяме глава пред делото му“, коментира синът на Хю Хефнър – Купър Хефнър, творчески директор на компанията, смъртта на баща си.