Любовта ще спаси света!

Чудили ли сте се защо човечеството се избави от чумата, но се сдоби със спин? Или защо преди да се сдобием с лек за птичи грип, получаваме свински? И защо въпреки всички постижения на съвременната медицина, ние се разболяваме така, както и нашите деди по чието време най – доброто лекарство се е считало кръвопреливането?

Това е така, защото към лекаря се обръщаме, когато следствието вече е факт, а лекарят може да помогне за облекчаване на симптомите и да излекува следствието само за известно време, тъй като причината така и си остава да лежи в нас, в нашето мислене, в нашите действия.

Това са 9 лекарства, които като използваме профилактично, можем да се отървем от причините за нашите недъзи. Те трябва да се използват – всичките девет, всеки ден, всяка минута, а това не е толкова лесно, да, колко е трудно, и мнозина дори не се опитват…

Хармония

Човекът, който се хвърля в крайности, например, твърде много работа, или твърде много ядене, рано или късно ще загуби здравето си.  Хармоничният човек не избира между работата и семейството, лакомия и глад, форма и съдържание, теория и практика. Той прави всичко с умереност и е винаги в мир със себе си и света.

Радост

Човек, който черпи радост от външния свят се нарича консуматор. Такъв човек е в постоянно преследване на чувствени удоволствия. Ако той внезапно се лиши от удоволствия, веднага започва да чувства песимизъм и депресия, с всички произтичащи от това последици за здравето.

Всички лекари отдавна казват, че човек, който изпитва радост и щастие, е по-малко податлив на болести, отколкото тъжният недоволен песимист. А доброто чувство за хумор и смях, се препоръчват като средство за защита от сърдечно-съдови заболявания.

Липсата на радост в живота генерира много заболявания. Сред тях са всички болести на кръвта, включително анемия, проблеми с артериите, инфаркт на миокарда, а дори и катаракта, което произтича от неспособността да се гледа на бъдещето с радост.

Морал

Това че, моралът има най-пряко въздействие върху здравето ни, се знае от незапомнени времена и се казва във всички свещени писания по света.

Например, в Библията, попитали Исус за един човек, който бил сляп по рождение: „Кой е съгрешил, той или родителите му, че той се е родил сляп?“ (Йоан 9:1-3). Това не се уморяват да повтарят всички ясновидци, ясночуващи и трезви хора.

Може да възразите, че има много хора, които вършат само злини и се чувстват чудесно. На това може да се отговори по следния начин: Не завиждайте на свадата на грешника, защото не знаете какъв ще бъде неговият край.

Удовлетвореност

„По-добре да се смирите духом с кротките, нежели да делят плячката с горделивите“ (Притча 16, 19). Анкети на столетници показват, че те всички споделят нагласата, която може да се обобщи в едно изречение: „Аз приемам света такъв, какъвто е“ – което съвсем не означава безразличие към онова, което се случва в живота.

 Това само означава, че хората с такава философия, когато се сблъскат с трудности и проблеми в живота, не изпитват такива разрушаващи здравето състояния, като критика, осъждане, песимизъм, депресия, омаза, гняв и други видове агресия към себе си и външния свят. Безброй са заболяванията, причинени от тези състояния на съзнанието.

Любов

„Голямата трагедия на живота не е, че хората загиват, а че те престават да обичат“ – пише Съмърсет Молъм. Как чувството на любов оказва положително влияние върху здравето?

– наблюдава се освобождаване на хормона окситоцин, който намалява нивото на стресовите хормони и намалява чувствителността към болка;

– освобождава се ендорфин – хормонът на омиротворяването, на блаженството, под влиянието на който се появява чувство на покой, сигурност и се активизира имунната система.

Ние трябва да знаем разликата между страст и истинска любов. Страстта се задвижва от егоизъм, а истинската любов от алтруизъм. Страстта минава така бързо, както и започва, а понякога завършва със скандали, стрес и други неблагоприятни за здравето явления, а истинската любов остава с нас, завинаги.

Майка Тереза: „Любов и грижа са най-доброто лекарство“.

Чистота

Мийте си ръцете преди ядене. Така звучи известният световен здравен постулат. Сега никой не го оспорва. Но само преди около 150 години когато д-р Игнатс Земелвайс във Виена предлага на лекарите да си измиват ръцете преди да преглеждат пациентите, както и преди хирургични интервенции. Това довежда до вълна от протести, присмех сред лекарите в Европа.

Първият постулат на здравето звучи така: „Дръжте мислите си чисти!“ Английският писател Уйлям Такъри ни показва силата на мисълта: „Посейте мисъл – ще пожънете постъпка, посейте постъпка – ще пожънете навик, посейте навик – ще пожънете характер, посейте характер – ще пожънете съдба.“

Състрадание

Това е любов дори и към тези, (както ни се струва) не заслужават. В             се казва: „О, Боже… Техните обвинения никак не ме засягат, и от жал към тях, аз им прощавам, като помня че ти също си изпълнен със състрадание към всички живи същества.“

„Какво е общото между състрадание и здраве?“, ще попитате Вие.

Например, човек си мисли: „Аз обичам себе си и моето смейство и искам семейството ми и аз да сме щастливи и здрави. Ето защо в градината си отглеждам екологично чисти продукти, без химикали, а в съседната градина, продукти за продажба. Там могат да се използват химикали, ако ще след нас и трева да не расте.“

 Друг човек си мисли: „Аз обичам и изпитвам състрадание към всички живи същества. Искам всички да бъдат щастливи, така че, аз се грижа за благополучието на всички.“

Има известна разлика, нали?

„Каква е връзката между здравето и любовта към Бога?“ – ще попитате Вие. Любовта към Бога е ключът към всички други лекарства.

Това означава, че наистина, човек, който вярва в Бога:

Той се старае да живее в хармония с околния свят, защото знае, че Бог е навсякъде.

Той се старае да бъде оптимист, защото знае, че всичко идва при нас по волята на Бог, само за наша полза.

 Той се старае да живее според моралните закони, защото знае Закона на Вселената: Каквото посееш, това ще пожънеш.

 Старае се в щастие и скръб винаги да остава удовлетворен, защото знае причината и следствието на случая.

Стреми се към нови знания, защото добродетелта не намира отзвук у човешкото сърце, потопено в невежество.

Проявява любов към всички живи същества, защото той знае, че Бог е любов.

Грижи се за чистотата на мислите си, защото той знае, че те са началото на постъпките.

Толерантен е към всички, защото знае, че Господ е милостив към всички живи същества.

Заключение:

Давайки си сметка за тези девет принципи и използвайки ги в ежедневието, ние изкореняваме от съзнанието си причините за заболяванията, физическите недъзи и емоционалните страдания и засяваме полето на живота си със семената на крепко здраве и истинско щастие!

Източник: drugitenovini.com